Līga Giniborga: Tikai daži pilieni ēteriskās eļļas jeb deguns zina labāk
Pati ēteriskās eļļas atklāju nejauši. Sāku ar nekvalitatīvām un lētām eļļām, kas bija nopērkamas lielveikalos, jo uzrunāja apraksti. Vēlāk gan sapratu, cik liela nozīme ir kvalitātei. Paldies Dievam, aromterapija alerģijās neiedzīvojos! Visvairāk izmēģināju vannas un pamanīju, ka tās man palīdz dziedināt sevi, tā ir laba profilakse dažādām kaitēm un patīkamas emocijas. Pēc bērna dzimšanas aizgāju arī pie aromterapeites, kas pagatavoja man īpašu sejas krēmu un man likās, ka tas man ir kā zāles dvēselei. Ja bērnu kopšanas laikā gadījās, ka dienas krēmu aizmirsu uzklāt, tad šo krēmu nekad neaizmirsu. Tik īpašs tas bija.
Arī bērniem kādreiz iepilināju kādu eļļas pilīti vannā, īpaši, ja likās, ka daudz netrūks, lai saslimtu. Tomēr tā pavisam droši viņiem iepatikās tikai bērnudārza vecumā, jo līdz tam bija par stipru. Tagad jau paši paprasa un izvēlās, kādu smaržiņu gribētu. Un ir reizes, kad pasmaržo, pasmaržo un neizvēlās nevienu. Arī tā var būt. „Deguns zina labāk".
Bērniem un sev daudz izmantoju gatavās Weledas eļļas kāju, pēdu un ķermeņa masāžai. Tās vienmēr ir bijušas kā glābiņš, kad kārtējo reizi naktī esi pamodināta, bērns ir nemierīgs un nevar aizmigt. Kāju pēdu masāža aizmidzina gandrīz visus.
Jāatzīst, ka gaidot savus bērnus par aromterapiju zināju maz, tomēr redzot, sajūtot labus rezultātus pēcdzemdībās un vispār ikdienas dzīvē, man pamazām rodas pārliecība, ka šai tehnikai ir milzums iespējas ne tikai vecmātībā un dūlošanā, bet arī sievietes un mammas ikdienā. Tāpēc tas noteikti nebūs pēdējais raksts.
Iespējas, kā izmantot ēteriskās eļļas:
· ēteriskās eļļas masāžas, kur ēteriskās eļļās dažus pilienus pievieno bāzes eļļai. To iemasē ādā un tā iedarbojas pietiekami intensīvi, jo āda ir liels elpošanas un sajūtu orgāns.
· eļļas lampiņas. Tās noder jau dzemdību darbības sākumā, kad kārojas kaut ko savu, kas saskan ar sievietes dvēseli. Vispirms smaržu lampiņas bļodiņā, kas atrodas virs svecītes, jāielej karsts ūdens, un tikai tad tajā jāiepilina 2 - 3 pilienus eļļas. Vairāk par 2 h smaržu lampiņas nav jēgas dedzināt, jo pēc tam ēteriskās eļļas nejūt. Ja to vēlas izmantot dzemdību iestādē, tad tas ir jāsaskaņo.
· eļļas vannai. Vannā ūdenim jābūt siltam 35-37°C. Lai eļļas labāk šķīstu ūdenī, 3 -4 eļļas pilienus iemaisa pienā, eļļā, sālī, medus karotē vai saldā krējumā un tad izšķīdina ūdenī.
· eļļa atspirdzinošam vēsam ūdenim, ko izmanto kompresēm, sūkļa vai drāniņas saslapināšanai mātes sejai vai ķermenim. Piemēram, kad bērniņš jau piedzimis, komprese uz vēdera var palīdzēt labāk atdalīties placentai.
· maza smidzināšanas pudele, kur iepilina 2 pilienus ēteriskās eļļas uz 120 ml ūdens, sakrata un līdz dzemdībām var glabāt ledusskapī. Izmanto Izsmidzināšanai telpās, mitrinot savi ķermeni - pieri, deniņus, arī kājas.
· Neliela bļoda ar karstu ūdeni, kurā iepilināti pāris pilieni ēteriskās eļļas un kas ir novietota attiecīgajā telpā. Dažas sievietes nevēlas, lai dzemdību laikā viņām kāds pieskaras, tad šis ir viens no tiem veidiem, kā palīdzēt.
· mīksti lina vai kokvilnas maisiņi, kuros iepilda pusi zāļu tējas pusi otru pusi rīsus vai auzu pārslas. Šuj 3 kārtās, arī glabā ledusskapī. Maisiņus liek virs acīm, uz čakrām. Augus, kurus var izvēlēties ir: žāvētas apelsīnu vai greipfrūtu mizas, rožu ziedlapiņas, žāvētu kumelīšu vai aveņu lapas.
Veidu ir pietiekoši daudz un tai procedūrai var pieiet ļoti radoši, tomēr speciālisti iesaka izvēlēties tikai vienu no veidiem. Tas palīdzēs palielināt aromterapijas labumu gan māmiņai, gan bērniņam.
Kā apgalvo vecmāte Rudīte Brūvere, eļļas satur vairākus simtus dažādu vielu, un to iedarbība ir ļoti smalka - nevajag daudz, lai būtu labs efekts. Drīzāk otrādi - jo smalkāks izmantošanas veids un mazāks daudzums, jo dziļāk tā sasniedz smadzeņu centrus un arī - dvēseli.
Arī maksimālais eļļu skaits, ko dzemdībās var izmantot ir trīs, tomēr vecmāte Rudīte Brūvere iesaka jau grūtniecības laikā atrast to vienu augu radniecīgo dvēseli - to kas mīļa un tuva, jo tā noteikti būs tā, kas sievietei vajadzīga.
Pērkot ēterisko eļļu, pievērst uzmanību hromotogrāfiskajam spektram, kas liecina par profesionalitāti un ir viens no kritērijiem, lai uzticētos veikalam. Profesionāliem produktiem ir jābūt uzrādītam, no kurienes eļļa ir, kāds gads, kāds sastāvs, latīniskais nosaukums, auga paveids u.tml.
Kā var zināt, kuru eļļu izvēlēties? - Galvenais kritērijs ir pasmaržot un saprast gribas, patīk, uzrunā vai nē.
Dūla Līga Giniborga, http://paradizesdarzs.blogspot.com
Izmantotie avoti:
1. Brūvere Rudīte, Aromterapija dzemdībās: [saruna ar vecmāti par augu ēterisko eļļu izmantošanu dzemdību sāpju mazināšanai]/ Rudīte Brūvere; pierakst. Zita Ramma // Mans Mazais.- Nr.3 (2005, marts), 28.-[29.]lpp.
2. Dūlu kursi 2011. Aromterapeite - Ludmila Molokova