Biežākie jautājumi saistībā ar grūtniecību
18. feb. 2016
Atbildes uz biežākajiem jautājumiem saistībā ar grūtniecību:- Izrakstītas lodītes, ko grūtniecības laikā nedrīkst
-
Jautājums: Esmu grūtniecības sestajā mēnesī, un man, veicot analīzes, uzrādījās baktērija, kas neesot īpaši laba. Ikmēneša pārbaudē ārste no sākuma jautāja, vai man šī baktērija traucē vai nē, jo, ja netraucē, tad varot tā palikt, bet, ja traucē, tad jālieto svecītes. Tā kā tā ir vaginālā baktērija, tad domāju, ka līdz mazuļa piedzimšanai būtu labi, ja savestu visu tur kārtībā, lai nav kādas problēmas mazajam, kad dzims. Šī mēneša pārbaudē ārste izrakstīja svecītes, anotācijā rakstīts, ka tās nedrīkst lietot, ja esi gaidībās vai baro mazo ar krūti! Kad jautāju ārstei, viņa mani nosodoši nolamāja un teica, ka zinot, ko man izraksta un auglim šīs zāles varot traucēt tikai pirmajos trīs grūtniecības mēnešos, bet ne vēlāk, jo viņam esot aizsardzība. Esmu strupceļā, Nezinu, ko darīt. Vēlos būt vesela un nevēlos, lai mazajam kaut kas traucētu dzimstot. Kuras svecītes būtu labākas – Gynalgins, Vagisan vai Gynocaps?
Atbilde:
Vagisan un Gynocaps pēc sastāva un iedarbības ir vienādi. Tie ir dažādi ražotāju nosaukumi. Gynalgins ir medikaments ar atšķirīgu sastāvu un iedarbību. Gynalgins var tikt izrakstīts gadījumos, kad ieguvumi tā lietošanā atsver riskus, ko, pieņemu, ka jūsu ārste būs izvērtējusi. Pēc jūsu teiktā izklausās, ka tikšanās reize, par kuru rakstāt, nav bijusi tā veiksmīgākā saskarsmē un komunikācijā. Tomēr iedrošinu jūs turpināt uzdot jautājumus, kas šķiet neskaidri un svarīgi, jo jūsu vietā taču neviens cits tos neuzdos. Lai izdodas! - Vai tas bija spontānais aborts?
-
Jautājums: Kopā ar vīru sapņojam par maziem bērnu smiekliem mūsu ģimenītē. 27.01 nolēmām kaut ko darīt lietas labā. Tā kā pēc nedēļas mani nozīmēja uz rentgenu, aizgāju iepriekš pie sava ginekologa, pastāstot, kas par lietu. Protams, pēc 7dienām vēl neko pateikt nevarēja un drošības labad rentgenu netaisīju. 6.datumā bija jāsākas mēnešreizēm, kas parasti ir ļoti regulāras. Pavisam negaidīti man gadījās lieli pārdzīvojumi, strīds. Mēnešreizes kavējās jau 3 dienas un arī viss cits liecināja par mazuļa pieteikšanos. Pēc divām dienām ļoti iesāpējās vēders, sākās smērēšanās. Nākamajā vakarā jau palika pavisam nelabi, auksti, sāpes vēderā, slikta dūša. Gribējās visu noraut no sevis. Noģērbos un ieraudzīju pilam asinis, aizgāju uz vannas istabu un no manis nāca audaini asins gabali. Pārdzīvojums ir neaprakstāmi šausmīgs, jo nezinu, kas tas bija. Tests vēl aizvien rādīja tikai vienu strīpiņu, varbūt nebiju stāvoklī un man tikai tas viss tā likās, jo vēlējos. Līdz šim laikam vairākkārt bijām mīlējušies.
Atbilde:
Tas, ko es patiešām redzu - jūsu pārdzīvojums, zaudējuma sajūta un sāpes ir īstas, lai kas arī būtu noticis. Arī es diemžēl nevarēšu pateikt, kas īsti ir noticis.... Stresa un strīdu dēļ, kā arī tad, ja sieviete ļoti noskaņojas un gaida mazuļa pieteikšanos, var aizkavēties mēnešreizes, pat, ja tās agrāk bijušas regulāras. Arī slimošanas dēļ mēnešreizes var aizkavēties. Spontānais aborts mazos laikos parasti notiek nemanāmi, vien ar mēnešreižu aizkavēšanos, varbūt sāpēm, varbūt lielāku asiņošanu nekā parasti. Ja tā ir kāda ceturtā grūtniecības nedēļa, tad bērns patiesībā ir ieņemts pirms divām nedēļām un nav pat vienu milimetru liels - kā audainu gabalu viņu pilnīgi noteikti nevar ieraudzīt.
Arī tad, ja spontānais aborts tomēr notiek ļoti mazos laiciņos, dabai bijusi kāda doma, kāpēc tā tam būt - tā viņa pasargājusi vecākus no kādiem lielākiem pārdzīvojumiem... Ne uz visiem jautājumiem dzīvē var atbildēt. Ne visu var izkontrolēt un izplānot... Pamēģiniet sajust, kas jums palīdzētu rast paļāvību, ka viss notiks labākajā veidā un tad, kad tam būs jānotiek? Varbūt šī zaudējuma sajūta ir ne tikai tāpēc, ka aizdomājāties par spontāno abortu, bet tā ir zaudējuma sajūta - varbūt es nemaz nebiju stāvoklī? Tad šajā gadījumā zaudējums ir nepiepildītās ilgas būt stāvoklī... Varbūt ir vērts padomāt, kā jūs vispār dzīvē pārdzīvojat zaudējumu, arī emocionālu zaudējumu? Kas jums palīdz to izdzīvot? Jūsu bērniņam, kurš pie jums noteikti atnāks, ir ļoti palaimējies - jo viņa vecāki ir viņu gaidoši. Novēlu jums mieru un paļāvību. - Vai pārtraukt zīdīšanu grūtniecības dēļ?
-
Jautājums: Esmu mamma 7 mēnešus jaunai meitiņai un esmu atkal stāvoklī. Meitiņai joprojām dodu krūti, neko citu viņa neņem pretī. Ko man darīt? Vai jaunais piens viņai patiks? Vai vienkārši pārstāt to dot?
Atbilde:
Iestājoties grūtniecībai, piena garša patiešām mainās un gadās, ka mazie atsakās zīst, kad mamma paliek stāvoklī. Savukārt citi joprojām pienu nesmādē un labprāt to ēd līdz brāļa vai māsas piedzimšanai un arī pēc tam - ir tā saucamā tandēmzīdīšana (angliski "tandem breastfeeding"), kad mamma zīda gan vecāko, gan jaunāko bērnu. Piena daudzums grūtniecības laikā samazināsies (ja vēl turpināsi zīdīt, uz grūtniecības beigām tas atkal var palielināties).
Mammai ir jāieklausās savā organismā. No uzņemtā uztura un vitamīnu, mikroelementu rezervēm, pirmkārt, viss vajadzīgais aiziet gaidāmajam bērnam un pienā. Ja kaut kas sāk trūkt, to sāk atņemt mammai, nevis bērniem. Tātad, ja kaut kas trūks, vai nu jums nebūs laba pašsajūta vai tas uzrādīsies analīzēs. Tā kā samērā nesen bijusi grūtniecība un zīdāt bērniņu, īpaši varētu pavērot, vai Tev pietiek dzelzs un izpausmes, kas varētu liecināt par kalcija trūkumu (aizkaitināmība, bezmiegs, krampji kājās...). Patiesībā jau uzreiz varat piedomāt pie uztura, lai šīs minerālvielas pietiek.
Kalciju var atrast ne tikai piena produktos, bet arī zaļo lapu dārzeņos (brokoļos, spinātos), mandelēs, jūras dārzeņos, sezama sēkliņās, pākšaugos.
Ko ēst, lai uzņemtu dzelzi? Bietes, kāpostus, burkānus, spinātus, rozīnes, aprikozes, prosu, griķus, klijas, zirņus, auzas, liesu gaļu, pienu, olas, zaļos salātus, lociņus, var panašķoties ar iesala ekstraktu u.c.
Jāatceras divas vienkāršas lietas:
- Dzelzs „nedraudzējas" ar kalciju daudz saturošiem produktiem, tad dzelzs sliktāk uzsūcas. Tāpēc dzelzi un kalciju bagāti saturošus ēdienus (arī dzelzs preparātus, ja tādus jālieto) ieteicams uzņemt atsevišķās ēdienreizēs.
- Dzelzs „draudzējas" ar C vitamīnu, tādēļ dzelzi saturošus produktus jāēd kopā ar C vitamīnu bagātiem produktiem (dažādiem dārzeņiem - piemēram, Latvijā augušiem - kāpostiem, ziedkāpostiem, kolrābjiem, kāļiem, tāpat der upenes, cidonijas, smiltsērkšķi u.c.).
Kad nav iespējas tikt pie svaigiem sezonāliem produktiem, piemēram, svaigām zemenēm, var ēst granātābolus - dienā vienu augli, vai arī dzert granātābolu sulu - 1 glāzi dienā. Labāk izvēlēties sulu, kas tiek pārdota stikla pudelēs.
Lieliska dzelzs kokteiļa recepte. Samaļ gaļasmašīnā vai sablendē pa saujai valriekstus, žāvētas aprikozes, dzērvenes, vīģes un medu. Šo maisījumu var sataisīt bumbiņās un apviļāt maltos valriekstos. Ieteicams izvēlēties aprikozes tumšā krāsā, jo tās ir dabiski kaltētas, nevis spilgti oranžas, kas ir rūpnieciski apstrādātas ar sēru.
Sulas recepte. Ņem trīs vienādās daļās ābolu, dzērveņu un biešu sulu. Tā kā tikko svaigi spiesta biešu sula nav ieteicama, tā ir jānostādina. Tad šīs trīs sulas sajauc, liek ledusskapī un ik dienu lieto pa karotei.
Mediķu ieskati par to, kas ir dzelzs norma un kas nav, var atšķirties. Ja gadās uzzināt neiepriecinošus rādītājus, jāzina, ka tā ir risināma problēma. Vieglos gadījumos lieliski palīdz dabiski dzelzs toniki, kas ir uz dārzeņu, augļu un zāļu ekstraktu bāzes. No tiem arī parasti nav aizcietējumi kā no citiem dzelzs preparātiem.
Vēl viens aspekts, par ko mēdz domāt saistībā ar zīdīšanas turpināšanu - vai krūšu stimulēšana un oksitocīns, kas izdalās zīdīšanas laikā un dzemdībās palīdz būt stiprām kontrakcijām, nevarētu izsaukt dzemdības? Grūtniecības laikā organismā tiek mazināta jutība pret oksitocīnu (dzemde to absorbē daudz mazāk), lai nesāktos dzemdības. Oksitocīns izdalās arī mīlēšanās laikā, tāpat orgasma laikā dzemde kontrahējas - tomēr normālā grūtniecībā tas neko nenodara. Kad sākas dzemdību priekšvēstneši - Brakstona-Hiksa kontrakcijas, ap pēdējo grūtniecības trimestri, organisma jutība pret oksitocīnu sāk palielināties. Ir pētījumi par to, kā krūšu stimulēšana (ar rokām) palīdz stimulēt dzemdības. Taču pierādījies - lai tas darbotos, krūtis jāstimulē vismaz 45 minūtes no vietas! Tā kā bērns tik ilgi pie krūts nesēdēs, tad diez vai tas varēs ietekmēt dzemdību sākšanos. Bet atkal princips - klausieties, ko organisms saka.
- Žultsakmeņi un grūtniecība
-
Jautājums: Esmu stāvoklī jau 9. grūtniecības nedēļā, bet man atklāja žultsakmeņus. Vai tie varētu iespaidot manu grūtniecību? Un vai varētu man paskaidrot, ko dara, lai tos likvidētu? Un vai tiešām man mutē bāzīs cauruli gastroenterelogs? Ko vispār dara pie šī ārsta?
Atbilde:
Ir cilvēki, kuri dzīvo ar žultsakmeņiem un to nemaz nezina. Gadās, ka tie pārsteidz pēkšņi, piemēram, ar asām sāpēm, un ir nepieciešama steidzama operācija.
Jums vienā ziņā ir veicies, jo problēma ir atklāta, nekas nenotiek pēkšņi un mierīgi, sadarbībā ar ārstu varat rast jums un jūsu bērniņam labākos risinājumus.
Žultsakmeņi mēdz veidoties grūtniecības laikā, jo, esot gaidībās, aizkavējas žults izdalīšanās no žultspūšļa. Vispār žultsakmeņus var diagnosticēt ar ultrasonogrāfiju, tā kā domāju, ka pie gastroenterologa esat sūtīta, lai viņš nozīmētu piemērotāko ārstēšanos. Ja tomēr kādu iemeslu pēc jāveic "kobra" jeb gastroskopija - esiet mierīga, šī pārbaude nav sāpīga, vien nepatīkama un ātri beidzas. Dažkārt, ja mērķis ir noskaidrot, vai kuņģī ir helikobaktērijas, šo pārbaudi var aizstāt ar citu - speciālu elptestu.
Droši jautājiet sevi uztraucošos jautājumus ārstam, viņš redzēs jūsu konkrēto situāciju.
Paralēli vari piedomāt pie uztura, kurā ir mazāk holesterīna, jo tie veido žultsakmeņus. Vajadzētu uzgriezt muguru trekniem piena produktiem un vairāk skatīties uz dārzeņiem, augļiem. Tāpat svarīgas regulāras ēdienreizes. Un noteikti liels spēks ir domām. Lai kāda būtu nepieciešamā medicīniskā ārstēšanās vai novērošana, jūsu domas ir jūsu spēks.
Atbildes sagatavošanā izmantotā literatūra: Dace Rezeberga, "Dzemdniecība" 2009. g. Ilze Zonne, intervija ar gastroeneteroloģi Viju Voltneri "Lai nenāktos šķirties no žultspūšļa", "Māja", 11.02.2007.
- Lidošana grūtniecības laikā
-
Jautājums: Man rit 28.grūtniecības nedēļa. Gribu aizlidot pie vīra, bet nezinu, cik tas ir droši?
Atbilde:
Jautājums, cik tāls ir lidojums, kāda ir jūsu grūtniecība un cik drīz iespējams lidojums? Ja esat vesela grūtniece - nav saslimšanu, īpaši asinsvadu, un grūtniecības sarežģījumu, var doties lidojumā, kas nav garš. Jebkurā gadījumā jūsu grūtniecības laikā jau vajadzēs rakstisku atļauju no ārsta.
Parasti neiesaka lidot pēdējās grūtniecības nedēļās, jo pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks. Lai arī ārstu viedokļi nav viennozīmīgi, parasti tomēr neiesaka tikai garus lidojumus un lidojumus, ja ir veselības sarežģījumi, ir pēdējais grūtniecības mēnesis, kā arī, ja ir lielas bailes no lidošanas.
- Vai nevajag vairāk analīžu?
-
Jautājums: Sāku satraukties, ja nu manam bērniņam ir nabas saite aptinusies ap kaklu? Ja nu man ir zaļi augļūdeņi? Es to visu nezinu, jo valstī, kur atrodos, veic tikai vienu ultrasonogrāfiju, kā arī es neesmu riska grupā un līdz ar to visas analīzes arī man neveic. Ir nedaudz bail palicis…
Atbilde:
Es domāju, ka jūs varat priecāties - jums aiztaupās lieki uztraukumi par aizdomīgām analīzēm. Turklāt tā ir mazliet ilūzija, ka visu var izmērīt un izpētīt. Domāju, ka jūsu valstī speciālisti ir vairāk trenēti pēc citām pazīmēm un iedziļināšanās klientā (pacientā) saprast, kas ar viņu notiek - ir jau pazīmes ķermenī, kas par kaut ko liecina, tāpat saruna var daudz ko pateikt, kas notiek cilvēkā un kā viņu vajadzētu atbalstīt.
Arī Latvijā pirms dzemdībām neveic ultrasonogrāfiju, turklāt dzemdību taktika gadījumos ir vai nav aptinusies nabassaite, neatšķiras.
Arī ja bērns cieš no zaļiem augļūdeņiem, tas nepaliks nepamanīts dzemdībās - dzemdībās klausīsies bērniņa sirdstoņus.
Un galu galā mazulim esat jūs pati, kas vislabāk viņu izjūtat. Mēs, no ārpuses, te vairāk ar minējumiem un mērījumiem, jūs - vistuvāk viņam, vislabāk varat viņu sajust un saprast. Uzticieties sev!
- Varikozas vēnas - kā izvairīties?
-
Jautājums: Man ir jautājums par problēmām ar varikozām vēnām. Ja manai mātei tādas radās grūtniecības laikā, ko man darīt, lai savas grūtniecības laikā no tām izvairītos?
Atbilde:
Patiešām pati varat daudz ko izdarīt profilaktiski, lai vēnas laimīgi tiktu galā ar palielinātu slodzi grūtniecības laikā. Grūtniecības laikā hormonu ietekmē saistaudi kļūst vājāki, tādēļ arī asinsvadu sieniņas ir atslābušākas. Dzemde, kas aug un kļūst lielāka, smagāka, spiež uz asinsvadiem iegurnī, tādēļ pavājinās asins tecēšana. Gaidību laikā ir lielāks asins daudzums, tas arī palielina slodzi vēnām.
Kā var palīdzēt savam ķermenim? Ik vakaru samīļojot savas vēnas - paguļot ar paceltām kājām augstāk par iegurni. To pat var darīt pāris reižu dienā, ja ir iespēja.
Tāpat profilaktiski izpilda vienkāršu vingrojumu - guļot uz muguras vai uz sāna, paceļ vienu kāju gaisā un pakustina pēdiņu - uz sevi un prom no sevis, uz sevi un prom no sevis, reizes 30 vai kamēr pirkstu gali kļūst blāvi. To pašu dara ar otru kāju.
Vēl var izstiepties uz muguras visā augumā un pēdiņas pavilkt uz sevi un tad pastiept prom no sevis.
Pastaigāšana pārmaiņus uz pirkstgaliem un papēžiem - arī būs tieši laikā (tā ir arī profilakse pret plakano pēdu).
Noteikti noderīgas ir pastaigas, vismaz pusstundu no vietas ik dienu.
Kājas labi „masē" ūdens, tāpēc nodarbības ūdenī vai peldēšana ir laba.
Grūtības nereti rodas māmiņām, kurām ir darbs, kad jāstāv daudz kājās. Iespēju robežās jāmeklē iespējas, kā šo pozu pamainīt, varbūt pārnest svaru no vienas kājas uz otru, aiziet pēc ūdens, uz tualeti - lai būtu dažādība.
Tāpat ilgstoša sēdēšana nebūtu vēlama. Nevajadzētu kājas ilgi turēt vienu pāri otrai.
Ieteicamais apavu papēžu augstums - 3-4cm.
Vecmāte Aviva Jill Romm iesaka arī vizualizēt savas vēnas - viņa gan runā par situāciju, kad problēma jau ir: tāpat kā tu iedomājies enerģiju rāmi plūstam, iedomājies savas asinis rāmi plūstam caur tavām vēnām. Ļauj aizsprostojumiem izsīkt un ļauj sev justies stiprai.
Ja vēnas nav izspiedušās un mammai bijusi šī problēma, var domās vizualizēt savas vēnas un teikt sev - manas vēnas ir veselas, elastīgas un stipras, manas asinis rāmi plūst pa vēnām.
Asinsvadu labai cirkulēšanai palīdz veselīgs uzturs - pilngraudu produkti, dārzeņi, augļi. Asinsvadu sieniņas stiprina C vitamīns, kas tāpat atrodams daudzos produktos - kāpostos, ziedkāpostos, kolrābjos, kāļos, upenēs, cidonijās, tumšo zaļo lapu dārzeņos, zaļajos pipaosi, kivi un vēl, un vēl... Tāpat, lai dabiski uzņemtu E vitamīnu, kas palīdz uzlabot asins cirkulāciju, ik dienu pietiek uzņemt 2 ēdamkarotes labs augu eļļas.
Vēlams sekot līdzi, lai svars augtu tik, cik nepieciešams, neaizrauties ar cukura un tauku uzņemšanu.
Ja uz kājām tomēr parādās kāda neliela asins stīdziņa, var vilkt profilaktiskās vēnu zeķes.
- Ultrasonogrāfija - cik bieži?
-
Jautājums: Esmu 19 gadus jauna topošā māmiņa, man rit 26.grūtniecības nedēļa, bet uz ultrasonogrāfiju esmu nosūtīta tikai 3 reizes! 10. grūtniecības nedēļā man bija pēkšņa asiņošana. Gulēju slimnīcā nedēļu, Tajā laikā 2 reizes biju uz ultrasonogrāfiju, pēc tam vēl vienu reizi - 16. nedēļā.
Atbilde:
Saskaņā ar likumdošanu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana tiek veikta 3 reizes (līdz 12.ned., laikā no 16-18.ned. un laikā no 34-36.ned). Vajadzības gadījumā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana var tikt veikta papildus, kā tas bija gadījumā, kad bijāt slimnīcā.
- Kurā grūtniecības nedēļā var sajust bērniņa kustības?
-
Jautājums: PMan ir pirmā grūtniecība un šobrīd ir 17.nedēļa. Man šķiet, ka jūtu bērniņa kustības. Tas tā varētu būt?
Atbilde :
Jā, tā var būt. Bērniņa kustības sāk just laikā no 16. līdz 21. nedēļas. Sākumā tie ir kā viegli pieskārieni - mēdz pat teikt - it kā taurenis pieskāries - līdz vēlāk jau ir tik sajūtami un nav šaubu - tas ir mazulis. Apsveicu! - tā ir fantastiska sajūta - sajust savu mazulīti!
- Muguras sāpes grūtniecības laikā
-
Jautājums: Esmu 9. grūtniecības nedēļā. Man sāp mugura. Vai drīkstu smērēt kādu smēri vai kādu citu līdzekli?
Atbilde:
Ja sāpes ir stipri traucējošas, kopīgi ar mediķi vai farmaceitu var izvēlēties kādu līdzekli. Jebkurā gadījumā - informē ārstu. Ir arī dabiski līdzekļi, ar kuriem nereti pietiek, lai pašsajūta uzlabotos.
Muguras sāpēm var būt daudz un dažādi iemesli, piemēram, stress, vāja stāja, darbs, kad ilgstoši jāstāv kājās, urīnceļu infekcijas u.c. Atkarībā no iemesliem, arī palīdzība muguras sāpju risināšanā var būt atšķirīga.
Grūtnieču vingrošana, joga vai peldēšana varētu būt palīdzoša. Ūdenī muskuļi labi atbrīvojas, un tas varētu palīdzēt muguras sāpēm. Tāpat relaksētas pastaigas varbūt varētu palīdzēt.
Vēl var atgulties uz vingrošanas paklājiņa, aptvert kājas un pašūpojies no vieniem sāniem uz otriem.
Varbūt mugurai patīk, ja to mazliet pasilda, kaut vai apliekot ap muguru šalli. Tāpat varētu līdzēt maigi silta vanna.
Patīkama mīlēšanās ir lielisks veids, kā mazināt sastrēgumu iegurnī, tāpat iegurņa šūpošana varētu mazināt diskomfortu mugurā.
Ja ir aizcietējumi, jānovērš tie.
Jāseko, lai uzņemtu pietiekami daudz kalcija un magnija, jo to trūkums var radīt diskomfortu muskuļos.
Kalciju var „atrast" piena produktos, zaļo lapu dārzeņos (brokoļos, spinātos), mandelēs, jūras dārzeņos, sezama sēkliņās, pākšaugos.
Magnijs ir pilngraudu produktos, riekstos, zaļo lapu dārzeņos, sēklās, pākšaugos, šokolādē, žāvētos augļos u.c.
Šobrīd varbūt mājās kāds Tev var mugurā iemasēt kādu bāzes eļļu - teiksim, sezama sēklu eļļu vai mandeļu eļļu, vai kādu citu.
No 12. nedēļas var uz 20 ml bāzes eļļas pievienot 1 pilienu priedes ēterisko eļļu vai 1 pilienu rožkoka ēterisko eļļu. Ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrētas, tāpēc vairāk par 1 pilienu nevajag.
No 5. grūtniecības mēneša 1 pilienam rožkoka ēteriskās eļļas var pievienot arī 1 pilienu lavandas ēteriskās eļļas.
Varbūt palīdzēt var speciāla topošo māmiņu masāža vai akupunktūra.
Ja esi atvērta zināšanām, kas ir Tevī pašā, vari sev mierīgā brīdī pajautāt, kāpēc mugura sāp - tam var būt ne tikai fiziski iemesli.
Ārsts ginekologs Džoels M. Evans (Joel M. Evans) savā grāmatā grūtniecēm raksta, ka bieži vien muguras sāpju patiesais iemesls ir stress un bažas. Gadījumos, kad muguras sāpēm it kā nav iemeslu un fiziska terapija nelīdz, šis ārsts iesaka sievietēm vienkārši pajautāt savām sāpēm, kāpēc viņas ir. Viņš aprakstīja arī piemēru par sievieti, kurai otrajā grūtniecības trimestrī bija muguras sāpes. Neirologs un muguras speciālists to „norakstīja" uz grūtniecību. Tad viņa pajautāja savām sāpēm, kāpēc tās ir. Un viņa guva sevī atbildi - jo tu tik ļoti smagi centies. Proti, viņa tiecās būt tik perfekta grūtniece, visu darīt pareizi, pēc labākā plāna, gribēja visu notiekošo kontrolēt. Tad viņa ar ārstu runājuši, kā viņa varētu noticēt, ka ar bērnu viss būs kārtībā arī tad, ja viņa nebūs perfekta. Turpmāk viņa katru dienu rītu sāka, skaļi apņemoties: „Es paļaujos uz Visumu un to, ka viss notiks tā, kā tam ir jānotiek." Sieviete mazināja savu perfekcionismu, pūles. Un viņas muguras sāpes mazinājās. Protams, tas ir tikai viens piemērs un atbildes var būt atšķirīgas - tā īstā ir Tevī. *
* Atbildes sagatavošanā izmantota literatūra: Aviva Jill Romm "The Natural Pregnancy Book. Herbs, Nutrition, and Other Holistic Choices". 2003., Joel M. Evans "An Obstetrician's Guide to Integrating Conventional and Alternative Medicine Before, During, and After Pregnancy. The whole pregnancy handbook" 2005.
- Grūtniecības nedēļu noteikšana
-
Jautājums:Pašlaik atrodos ārzemēs (Anglijā) un grūtniecības tests uzrāda divas strīpiņas, bet otra strīpiņa ir gaišāka. Man bija mēnešreizes un pēc kādām 10 dienām man bija nelieli asins smērējumi. Tad arī aizdomājos nopirkt grūtniecības testu un tas bija pozitīvs. Ir jau pagājušas divas nedēļas. Man ir sāpīgi krūšu gali, bet citu izmaiņu nav. Vai tiešām varētu būt, ka esmu stāvoklī?
Un vēl es gribēju zināt, kurā laika posmā dzemdes gļotāda kopā ar neizmantoto olšūnu ar asinīm tiek izskalota no dzemdes dobuma? Pēc tā varētu vadīties, kurā grūtniecības nedēļā esmu.
Atbilde:
Grūtniecības sākumā tests mēdz parādīt blāvu, blāvu otro strīpiņu, arī Tava pašsajūta var liecināt, ka pieteicies mazulis.
Neizmantotā olšūna ar asinīm tiek izskalota mēnešreižu laikā.
Vai gadījumā pēdējās mēnešreizes (tieši mēnešreizes, nevis minētā smērēšanās) nebija mazākas kā parasti? Reizēm tā mēdz būt - bērniņš jau ieņemts, bet mēnešreizes tomēr notiek, tikai vājākas kā parasti. Tad tas nozīmētu, ka bērniņš pieteicies puslaikā starp divām iepriekšējām mēnešreizēm.
Vēl nelieli viegli smērējumi kādreiz mēdz būt ovulācijas laikā, kas ir arī labākais laiks bērniņa ieņemšanai. Taču, ja viņš būtu ieņemts šīs ovulācijas, tests nevarētu uzreiz būt pozitīvs, tam vajag vismaz 6-10 dienas.
Jebkurā gadījumā iesaku doties pie sava ārsta vai vecmātes.
- Grūtniecības laiks
-
Jautājums:26. decembrī bija jābūt mēnešreizēm, bet nebija. 6.janvārī uztaisīju grūtniecības testu - vienu strīpiņu rāda labi, bet otru - blāvi. Ginekoloģe teica, ka mazs laiks, tāpēc konkrētu laiku nepateica. Tā var būt?
Atbilde:
Ja 26.decembrī bija jābūt mēnešreizēm, tad 6.janvārī Jums varēja būt 6./7.grūtniecības nedēļa. Tiesa, izteikt ticamu minējumu par iespējamo grūtniecības laiku varētu tad, ja būtu zināms precīzs Jūsu pēdējo mēnešreižu datums.
- Mazulim galvā cista
-
Jautājums:Ultrasonogrāfijā noteica, ka ir 18./19.grūtniecības nedēļa., Teica, ka esot bērnam galvā cista. Vai tā var pazust un vai tā var ietekmēt bērna attīstību? Ko darīt, lai cista pazustu? Vai jau šajā posmā ir jābūt visiem četriem sirds kambariem?
Atbilde:
Cistas augļa smadzenēs (medicīniskajā terminoloģijā saukta - Choroid plexus cysts*) var būt daļa no normālas augļa attīstības. Tās var parādīties īslaicīgi un izzust laikā līdz 32. grūtniecības nedēļai. Prognoze attiecībā uz cistas ietekmi būs atkarīga no tās rašanās cēloņiem un attīstības ātruma. Tikai, izvērtējot grūtniecības laikā veikto analīžu un izmeklējumu rezultātu kopainu, būtu iespējams izdarīt kādus secinājumus un prognozes par bērna augšanu un attīstību.
Jā, šīs ultrasonogrāfijas laikā tiek pārbaudīts, vai sirdij ir izveidojušies visi četri kambari.
Iedrošinu Jūs - parunājiet domās ar savu mazuli. Pastāstiet, ko jūtat un domājat. Padalīties savās bažās, mīlestībā un cerībās.
*Atbildes sagatavošanā izmantots materiāls: http://www.ucsfhealth.org/education/choroid_plexus_cysts/index.html
- Paaugstināta temperatūra grūtniecības laikā
-
Jautājums:Esmu stāvoklī, rit 16 .nedēļa. Šodien parādījās 38,5 temperatūra. Ko šādā situācijā labāk darīt?! Dzert kādas tējas vai ko citu? Dakteris var pieņemt tikai pēc divām dienām. Kā šajās divās dienās mājas apstākļos labāk “nodzīt” temperatūru??
Atbilde:
Paaugstināta temperatūra pēc 16.grūtniecības nedēļas netiek saistīta ar draudiem auglim. Tomēr iesaku Jums sazināties ar ārstu (ginekologu vai ģimenes ārstu) un vienoties par turpmāko rīcību.
- Vai ultrasonogrāfijā var kļūdīties?
-
Jautājums:Vai ultrasonogrāfijā var kļūdīties par mēnesi, nosakot grūtniecības nedēļu?
Atbilde:
Grūtniecības laiku nosaka dažādos veidos, piemēram, pēc datuma, kad bijušas pēdējās menstruācijas; pēc mazuļa lieluma un attīstības, ko var redzēt ultrasonogrāfijā; pēc iespējamā mazuļa ieņemšanas datuma (ja mamma to zina). Reizēm augļa vecumi, rēķinot tos dažādos veidos, var nesakrist. Parasti atšķirības ir mērāmas dienās. Kāpēc Jūsu gadījumā atšķirība ir tik liela, noteikti ir vērts pārrunāt ar vecmāti vai ārstu, pie kura esat uzskaitē.
Izlasiet arī: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/section1/grutnieciba/231/dzemdibu-kalkulators/
- Grūtnieces piens
-
Jautājums:vai tas ir normāli, ka man jau četros mēnešos un vienā nedēļā sāk parādīties nedaudz piens?
Atbilde:
Izdalījumi no krūtīm grūtniecības laikā ir normāla fizioloģiska pārmaiņa, arī tik agrīni.
- Analīzes 19. grūtniecības nedēļā
-
Jautājums:Kādas pārbaudes un analīzes obligāti būtu jāveic līdz 19.grūtniecības nedēļai?
Atbilde:
Visticamāk, esat jau stājusies uzskaitē, ko likums iesaka darīt līdz 12.grūtniecības nedēļai. Otrajā grūtnieču aprūpes vizītē (16-18.grūtniecības nedēļa) pēc likuma ir noteikts veikt urīnanalīžu pārbaudes. Ģenētiskā riska grupas grūtniecēm var tikt piedāvāts veikt augļa Dauna sindroma un citu iedzimto anomāliju bioķīmisko izmeklēšanu.
- Pirts grūtniecības laikā
-
Jautājums:Vai 9. mēneša sākumā vēl drīkst iet pirtī? Vai tā nebūs kā stimulācija dzemdībām? Eju aptuveni 1 reizi mēnesī uz pirti, tas laikam neskaitās regulāri?
Atbilde:
Grūtniecības laikā neiesaka karsēties pirtīs un saunās. Šāds padoms saistīts ar to, ka mazuļa gaidīšanas laikā sirdij un asinsrites sistēmai ir liela slodze, kas karstumā palielinās vēl vairāk. Pirms doties pirtī vai saunā, ir vērts ieklausīties savās sajūtās un veselajā saprātā, un rīkoties saskaņā ar to. Vēl par grūtniecību un pirtī iešanu vari lasīt šajā rakstā: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/12529/gribu-pirti-bet-esmu-stavokli/
- Folijskābe grūtniecei
-
Jautājums:Esmu stāvoklī, ginekoloģe man ieteica lietot folijskābi 400 mikrogramus dienā. Aptiekā man piedāvāja vienīgi folijskābi, kur dienas deva ir 500 mikrogrami dienā. Vai tas nekaitēs man un manam bērniņam, ja lietošu folijskābi 500 mikrogramus dienā?
Atbilde:
Gan plānojot grūtniecību, gan grūtniecības laikā folijskābi iesaka lietot, kā dienas devu nosakot no 400 - 1000mg dienā. 500mg dienas deva nekādā ziņa nekaitēs nedz jums, nedz jūsu mazulim.
- Kad ultrasonogrāfijā var ieraudzīt dvīņus un trīņus?
-
Jautājums:Cik liela ir iespēja līdz 12.grūtniecības nedēļai ultrasonogrāfijā neieraudzīt, ka ir dvīņi vai pat trīņi? Ultrasonogrāfija ir taisīta jau 4 reizes!
Atbilde:
Parasti daudzaugļu grūtniecība ar ultrasonogrāfijas palīdzību tiek diagnosticēta agrīni. Agrīnā grūtniecības laikā daudz precīzāk kā vēlāk ir iespējams noteikt, vai mazajiem ir divas (un vairākas) vai viena placenta un divi (un vairāki) vai viens augļapvalks. Nevaru komentēt, kāpēc tik agrīnā grūtniecības laikā ir veikts tik liels ultrasonogrāfiju skaits, bet noteikti iedrošinu interesējošos jautājumus uzdot aprūpējošam speciālistam.
- Vai var būt, ka esmu stāvoklī?
-
Jautājums:Mani moka šāds jautājums: novembrī bija mēnešreizes, bet ne tādas kā parasti, un man jau kādu mēnesi ir slikta dūša un griežas galva, kolīdz straujāk pieceļos vai pakustos. Ir uzpūties vēders, neparasti daudz gāzes... Vai varētu būt, ka esmu stāvoklī? Vai varu būt stāvoklī, ja man bija mēnešreizes ne tādas kā parasti?
Atbilde:
Arī pēc palikšanas stāvoklī sievietei vēl kādu mēnesi var būt "it-kā-mēnešreizes". Smērējošiem izdalījumiem gan var būt arī dažādi citi iemesli. To, vai tiešām esat stāvoklī, var noskaidrot, nododot asinsanalīzes, uztaisot grūtniecības testu vai dodoties pie vecmātes / ārsta uz konsultāciju. Izlasi arī rakstu par grūtniecības pazīmēm: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/50/grutniecibas-pazimes/
- Grūtniecības laikā palielinās dzimumzīmes
-
Jautājums:Man grūtniecības laikā dažas dzimumzīmes paauga mazliet lielākas (tās, kuras jau bija palielas), radās dažas jaunas dzimumzīmes, papilomas (kakla rajonā), akne. Iepriekšējo grūtniecību laikā to nenovēroju. Ar ko tas varētu būt saistīts?
Atbilde:
Tā mēdz būt, ka grūtniecības laikā atsevišķas dzimumzīmes maina savu formu un var parādīties arī jauni veidojumi. Ir literatūras avoti, kas apgalvo, ka nekāda īpaša ārstēšana nav nepieciešama un pārmaiņas izzudīs līdz 3.pēcdzemdību mēnesim, un ir avoti, kas apgalvo, ka šādas pārmaiņas nav tik bieži sastopamas, tāpēc tām būtu jāpievērš uzmanība. Iedrošinu Jūs par šo aprunāties ar savu aprūpes sniedzēju - vecmāti vai ārstu.
- Gaidību laikā liels izsalkums
-
Jautājums:Esmu gaidībās, šobrīd rit 14. nedēļa. Man visu laiku ir izsalkums, gribas ēst! Ko vislabāk var bieži uzkost starp ēdienreizēm? Vai ābolus var ēst bieži? Man neuzpūtīsies vēders, nespiedīs māga? Kā ar riekstiem un rozīnēm?
Atbilde:
Kaltēti augļi (rozīnes, kaltēti ķirši, kaltētas dzērvenes, dateles, aprikozes) un rieksti (jo īpaši valrieksti) ir labākie našķi, ko uzkost starp maltītēm. Uzkodām noder arī svaigi augļi un, protams, svaigi dārzeņi. Sagrieziet tos gabaliņos un droši varat ar tiem našķēties kaut 5 reizes dienā - nedaudz, bet bieži. Un, jo lielāka daudzveidība būs jūsu krājumos, jo labāk jutīsieties pati un jo vairāk dažādu vitamīnu un uzturvielu saņems jūsu mazulis.
Smagums un dedzinoša sajūta kuņģī ir normāla parādība grūtniecības 2.trimestrī. Mazas, bet biežas maltītes var mazināt šo sajūtu. Kafija, piparmētru tēja un šokolāde šo sajūtu var pastiprināt.
Vēdera pūšanās nebūs tik daudz saistīta ar grūtniecību, cik ar katra organisma individuālo reakciju uz noteiktiem produktiem.
- Grūtniecības pazīmes
-
Jautājums:Vēlējos uzzināt, vai grūtniecības pazīmes - slikta dūša, nespēks, galvas reiboņi - var būt īslaicīgas (piemēram, trīs dienas)? Vai, ja grūtniecība ir iestājusies, šīs pazīmes ilgst mēnesi un vairāk?
Atbilde:
Tādas grūtniecības pazīmes, kā slikta dūša, nespēks, reiboņi ir ļoti individuālas - citai tās ilgst visu grūtniecības laiku, citai tikai pāris nedēļas. Grūtniecības diagnostikā jūsu pieminētās pazīmes tiek sauktas par "varbūtējām" grūtniecības pazīmēm, jo var būt daudz dažādu iemeslu nespēkam, sliktai dūšai un reiboņiem. Pie "ticamajām" grūtniecības pazīmēm tiek pieskaitītas, piemēram, izmaiņas urīna un asins analīzēs un, protams, augļa oliņas vizualizēšana ar ultrasonogrāfijas aparāta palīdzību.
- Kavējas mēnešreizes
-
Jautājums:Mēnešreizēm vajadzēja būt jau 28. decembrī, bet tagad jau ir janvāris. Mēnešreižu cikls vienmēr ir bijis regulārs, plus/mīnuss viena diena. Bet tagad jau tas ir 10 dienas garāks.. Ar draugu bez izsargāšanās mīlējāmies 4. un 24. decembrī. 28. decembrī, kad vajadzēja sākties mēnešreizēm, man sākās nelabumi, galvas reiboņi, ēst griba pazuda vispār. Parādījās paaugstināta temperatūra 37,4. Un tā kādas četras dienas. Bet 1. janvārī visas šīs pazīmes pazuda. Jūtos vesela! Tikai nesaprotu, kur kavējas mēnešreizes un kāpēc tā jutos. Vai iespējams, ka esmu stāvoklī?
Atbilde:
Nezinot jūsu menstruālo ciklu, būs grūti droši apgalvot, vai esat stāvoklī. Jūsu aprakstītās pazīmes atbilst tā sauktajām "varbūtējām" grūtniecības pazīmēm. Visātrāk grūtniecības iestāšanos var noteikt, nododot asinsanalīzes (ir paaugstināts HCG rādītājs). Grūtniecības iestāšanos var diagnosticēt arī, izmantojot grūtniecības testus, kuros tiek lietots urīns. Tomēr vislielāko pārliecība par grūtniecības iestāšanos var gūt, dodoties pie vecmātes vai ārsta uz konsultāciju / izmeklēšanu (t.sk. ultrasonogrāfiju).
- Kuņģa dedzināšana
-
Jautājums:Esmu 19. grūtniecības nedēļā un man jau kādu nedēļu ļoti dedzina kuņģi. Vēlos zināt, kādus medikamentus drīkst lietot grūtniecības laikā, lai mazinātu kuņģa dedzināšanu?
Atbilde:
Dedzinoša sajūta kuņģī ir bieži sastopama parādība, jo īpaši, sākot no grūtniecības otrā trimestra. Konsultējoties ar farmaceitu, varat izvēlēties, kādu skābi mazinošu preparātu.
Mazas, bet biežas maltītes var mazināt šo sajūtu. Kafija, piparmētru tēja un šokolāde šo sajūtu var pastiprināt.
Nedaudz vēl par šo tēmu ir lasāms te: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/173/kunga-dedzinasana-jeb-gremas/
- 30. grūtniecības nedēļā mazais ļoti kustīgs
-
Jautājums:Vai tas ir normāli, ka 30. grūtniecības nedēļā mazais ir ļoti kustīgs? Ir brīži, kad man sāp. Bērniņš ir ļoti nemierīgs. Ko tas varētu nozīmēt?
Atbilde:
Grūtniecības laiks no 29. - 32. nedēļai ir tas, kurā ir novērojama vislielākā mazuļa kustību intensitāte. Tā vien šķiet, ka mazais no sirds izbauda savu spēju kustēties un viņam vēl ir gana daudz rūmes, lai to darītu. Reizēm gan tas notiek uz mammas labsajūtas rēķina - kā tas izklausās ir jūsu gadījumā. Glāstiet mazo un runājiet ar viņu. Pastāstiet, ka jūtat viņu un ka jums sāp, ja mazais cilvēks pa punci darbojas tik ņipri. Bērniņi mēdz būt ļoti dzirdīgi un iejūtīgi pret mammu, jo īpaši, ja mamma ar viņiem runājas.
Grūtniecības otrajā pusē mazuļa kustību intensitāte mazināsies. No sirds novēlu Jums izbaudīt šo laiku!
- Vai grūtniecības laikā jālieto vitamīni?
-
Jautājums:Vai uz bērnu tas atstāj kādas sekas, ja lieto vitamīnus gaidību laikā? Lietoju Magne B6. Ja kādu dienu nedzeru, ļoti sāp kājas. Lietoju 1-2 reizes dienā. Vai tas nav kaitīgi?
Atbilde:
Līdz ar grūtniecības iestāšanos būtiski palielinās slodze sievietes ķermenim. Vairumā gadījumu nodrošināt sava organisma prasības pēc vajadzīgajām vielām sieviete spēj ar sabalansēta uztura palīdzību. Reizēm grūtniecības laikā tiek ieteikts lietot speciālus grūtnieču vitamīnus. B grupas vitamīni tiek uzskatīti par palīgiem sievietes labsajūtas nodrošināšanā, jo īpaši, ja sievietei ir novērojama slikta dūša un grūtnieču toksikoze. B grupas vitamīni palīdz arī mazināt topošās māmiņas nogurumu un nervozitāti. Savukārt magnijs veicina B grupas vitamīnu uzsūkšanos. Tomēr saskaņā ar faktu bāzētu pētījumu apkopojumu nav vērojama būtiska atšķirība grūtniecības iznākumā starp sievietēm, kuras grūtniecības laikā ir lietojušas vitamīnus no tām, kuras tos nav lietojušas (izņēmums ir folijskābe)*.
Lūk, piemēri produktiem, ko varat lietot, lai saņemtu nepieciešamo B vitamīnu devu: saulespuķu sēklas, brokastu pārslas, zirņi, kukurūza, sivēna gaļa, vistu aknas.
Lūk, produkti magnija devai: griķi, soja, kviešu klijas, arbūzi, jūras kāposti, mandeļu kodoli, magoņu sēklas, saulespuķu sēklas.
Man grūti komentēt, vai un kādā veidā kāju sāpes varētu būt saistītas ar vitamīnu lietošanu vai nelietošanu. Lūdzu, par šo sūdzību aprunājaties ar savu aprūpētāju (vecmāti, ārstu).
Papildus informāciju par vitamīniem varat lasīt arī te: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/15523/mazliet-par-vitaminiem-grutniecibas-laika-un-pecdzemdibu-perioda/
* Atbildes sagatavošnā izmantotā informācija: * Williams Obstetrics, 23rd Edition, The McGraw-Hill Companies, Inc.,2010, 202-203.lpp
- Grūtniecības laikā daudz uztraukumu
-
Jautājums:Martā man paliks 17 gadi un maijā gaidāms bērniņš. Mana draugam ir 23 gadi un viņš ļoti vēlējās bērniņu, tomēr tagad, kad esmu stāvoklī nu jau ceturtajā mēnesī, viņš sāk palikt neiejūtīgs, negrib ieklausīties manī, kliedz, saka, ka varu nedzīvot ar viņu un ka viņš vairs neko nevēlas. Paiet 10 minūtes un viņš saka, ka mīl mani un lai neuztraucos, jo tas kaitējot bērniņam!
Atbilde:
Bērna gaidīšana var būt emocionāli piesātināts laiks ne tikai topošajai māmiņai, bet arī bērniņa tētim. Īsā laika posmā mijas daudz dažādu emociju, turklāt tās var būt ļoti intensīvas. Varbūt kādā mierīgā brīdī varat izrunāt un vienoties, kā jūs viens pret otru izturaties brīdī, kad jūsu dzīvesbiedru pārņem spēcīgas emocijas. Varbūt šāda vienošanās ļaus nenodarīt vienam otram pāri brīdī, kad esat šo emociju varā. Jūs pašu noteikti iedrošinu meklēt emocionālu atbalstu arī citur (ne tikai pie sava dzīvesbiedra), kad vien Jums rodas tāda vajadzība un iespēja.
- Izdalījumi grūtniecības laikā
-
Jautājums:Esmu ceturtajā grūtniecības mēnesī, vai tas ir normāli, ka ir izdalījumi, kas reizēm izraisa niezi? Ne visu laiku, bet ik pa pāris nedēļām. Dažkārt izdalījumi vairāk ir kā šķidrums - balti, caurspīdīgi, bet dažkārt kā sadrumstaloti balti, gļotaini izdalījumi. Vai tas ir normāli?
Atbilde:
Izdalījumi varētu būt, bet par niezi noteikti iesaku aprunāties ar ārstu.
Vai nav tā, ka Jūs mēģināt ievērot pārāk lielu higiēnu un bieži apmazgājaties ar ziepēm? Būtu labi izmantot speciāli intīmajai higiēnai paredzētās ziepes. Varbūt dzerat kādus medikamentus? Reizēm no atsevišķiem medikamentiem var mainīties dzimumceļu mikroflora, un tas var izraisīt niezi.
Lai kāds arī būt iemesls, lūk, dažas lietas, kas Jums varētu palīdzēt:
- dzeriet daudz šķidruma;
- uzturā lietojiet pārtikas produktus, kas satur daudz C vitamīnu (piem., skābus kāpostus, kuros ir ļoti daudz C vitamīna);
- uzturā lietojiet skābpiena produktus, kas varētu uzlabot organisma mikrofloru - jogurti, lakto, kefīrs.
Un noteikti par savu sūdzību aprunājaties ar ārstu pie pirmās iespējas.
- Fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā
-
Jautājums:Man ir 24 gadi, svars apmēram 53 kg, garums 169 cm. Pirms pāris dienām apstiprinājās, ka ir iestājusies grūtniecība. Pati nekad īpaši sportiska neesmu bijusi, tomēr līdz šim esmu strādājusi diezgan kustīgu darbu (par pārdevēju pārtikas veikalā). Esmu dzirdējusi, ja sieviete strādā, ir fiziski rūdīta vai vismaz uztur aktīvu dzīvesveidu, ir vieglāk iznēsāt un dzemdēt mazuli, kā arī pēc dzemdībām iespējams ātrāk atgūt iepriekšējo ķermeņa formu. Šobrīd esmu pārtraukusi līdzšinējās darba attiecības un visu grūtniecības laiku esmu nolēmusi jaunās darba attiecībās nestāties.
Būtu jauki, ja Jūs varētu pastāstīt, ar kādām aktivitātēm būtu vēlams nodarboties, kad sākt vingrot, vai tas ir jādara jau no pirmās dienas, kuras ķermeņa daļas parasti ir būtiskākās, kuras ķermeņa daļas nedrīkst pārpūlēt? Cik ilgi dienā vajadzētu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm? Vai ir ieteicams skriet (tas man būtu patīkamāk)?
Atbilde:
Saprāta robežās visu, ko esat darījusi līdz šim, varat turpināt darīt arī, gaidot mazuli. Daži ieteikumi attiecībā uz fiziskajām aktivitātēm, kas atrodami literatūras avotos:
• Izvairieties no vingrinājumiem, kas jāizpilda, guļot uz muguras.
• Izvairieties ilgstoši atrasties nekustīgā sēdus pozīcijā.
• Rēķinieties ar to, ka grūtniecības beigās, līdz ar ķermeņa pārmaiņām, mainās arī jūsu līdzsvara izjūta.
• Izvairieties no vingrinājumiem, kuros ilgstoši ir jāaiztur elpa.
• Uzņemiet pietiekamu daudzumu pārtikas un šķidruma.
• Ieteicama ir mērena, bet regulāra slodze.
• Fizisko aktivitāšu laikā nav ieteicams pārslogot sevi un iesaistīties sacensībā.
• Jāizturas saudzīgi pret sevi, veicot vingrinājumus, kuros iesaistīta vēdera muskulatūra.
• Izpildot stiepšanās vingrinājumus, nevajadzētu stiepties līdz maksimumam, ņemot vērā, ka grūtniecības laikā visas saites un audi hormonālo pārmaiņu rezultātā kļūst elastīgāki un gluži nemanot varat pārstiepties.
• Vajadzētu izvairīties no straujām kustībām.
• Jebkādu fizisko slodzi vajadzētu kāpināt pakāpeniski.
• Nobeigumā - pastaigas un peldēšana ir fiziskās nodarbes, kas ir vērtīgas un piemērotas, neatkarīgi no grūtniecības laika un fiziskās sagatavotības.
Lai kādu fizisko nodarbi jūs izvēlētos - noteikti ieklausieties savās sajūtās un rīkojaties saskaņā ar tām.
Atbildes sagatavošanā izmantota grāmata: Holistic Midwifery: A Comprehensive Textbook for Midwives in Homebirth Practice, Vol. 1: Care During Pregnancy by Anne Frye, K Hindall, and Rhonda Baker (Paperback - Sep 23, 2010)
- Vīrišķais hormons un grūtniecība
-
Jautājums:Man hormons androstendions ir 6.6, bet norma ir 0.6 -3.1. Lietoju Dexamethasone. Vēlējos uzzināt, vai tas ir kas ļoti nopietns, jo esmu dzirdējusi, ka ar kaut ko līdzīgu var būt spontānais aborts. To mēs ļoti nevēlamies.
Atbilde:
Androstendions ietekmē placentas darbību - tās spēju piestiprināties dzemdes sienai un apgādāt mazuli ar barības vielām. Grūtniecības laikā Dexamethasone var tikt lietots, lai palīdzētu nobriest mazuļa plaušām, kas ir īpaši nozīmīgi, ja mazais cilvēks ir steidzīgs un izrāda pazīmes, ka grasās piedzimt priekšlaikus. Par konkrētajiem analīžu rādītājiem ir vērts aprunāties ar savu ārstu. Savukārt pašai ir vērts ar sevi sarunāt: "Es būšu rāma un lēnīga. Un arī ar mazo aprunāšos, lai viņš nesteidzas. Lai cik vien ilgi vajag, dzīvojas un aug puncī. Rāmi, lēnām. Mierīgi elpoju un runājos ar mazo.”
- Kā nomierināt sevi?
-
Jautājums:Gaidu trešo bērniņu, pirmajai meitiņai jau 10 gadi. Biju stāvoklī ar otro, bet mazajam apstājās sirsniņa kādā trešajā grūtniecības mēnesī, dakteri neko nemācēja pateikt, kāpēc. Tagad beidzot ar vīru sadūšojāmies vēl vienam mazulim, un esmu jau septītajā grūtniecības mēnesī. Sākumā mazajam bija hematoma, šobrīd dakteri saka, ka vairs nav. Kad biju mūsu slimnīcā, attieksme nebija laba un neko daudz nestāstīja. Kad dzemdēju pirmo meitu, tas bija murgs ne attieksme. Tagad man ir ļoti bail, ja izvēlos maksas dzemdības, tas ir dārgi. Uz citu pilsētu braukt arī nevaru. Kā pašai sevi nomierināt? Kā zināt, kādas tiesības ir man kā dzemdētājai?
Atbilde:
Ir saprotams, ka pēc tā, ko esat piedzīvojusi, jūsu sirsniņa ir pilna satraukumu. Lai sev palīdzētu, var jautāt - kā es parasti sevi nomierinu, kad esmu satraukusies? Kā es to darīju tad, kad vēl nebiju stāvoklī? Kas man palīdz nomierināties? Varbūt tā ir saruna ar kādu? Varbūt es satraukumu varu izrakstīt, rakstot savas sajūtas un pārdomas dienasgrāmatā? Dzemdībās drošāka sajūta būs, ja nebūsiet viena - ja līdzi būs kāds tuvs cilvēks (dzīvesbiedrs, draudzene, dūla vai kāds sirdij tuvs radinieks). Par to ir vērts jau laicīgi padomāt un parūpēties. Un jums ir tiesības uz dzemdībām ņemt līdzi kādu sev tuvu cilvēku.
- Tonuss grūtniecei. Kas tas ir?
-
Jautājums:Esmu 5. grūtniecības mēnesī un man ir paaugstināts dzemdes tonuss. Kā tas ietekmē bērniņu un kas tas vispār ir? Vai spēcīgās sāpes vēdera apakšdaļā ir saistītas ar dzemdes tonusu? Paldies!
Atbilde:
Kad dzemde ir saspringusi, to mēdz saukt par paaugstinātu dzemdes tonusu. Spēcīgas sāpes vēdera apakšdaļā var būt saistītas ar dzemdes tonusu. Tas mēdz rasties, ja māmiņa ir satraukusies vai pārslogo sevi. Tad dzemde it kā "apņem" mazuli un saka: "Es Tevi sargāšu, kamēr mamma te tik pārlieku aktīvi darbojas". Vajadzētu atrast iespēju atpūsties un nomierināties, lai arī dzemde var atbrīvoties un dot mazulim brīvu vietu, kur augt un attīstīties.
- Kā noteikt grūtniecības nedēļu?
-
Jautājums:Man ir neizpratne par to, cik manam bērniņam īsti ir nedēļas. Ginekoloģe saka, ka starp 35. un 36. nedēļu, bet ultrasonogrāfija uzrāda jau 37 nedēļas! Kā īsti ir?
Atbilde:
Ginekologi vēl nedzimušā mazuļa vecumu parasti skaita no datuma, kad ir bijušas pēdējās mēnešreizes. Ultrasonogrāfijā mazuļa vecumu nosaka pēc dažādiem augļa attīstības parametriem un izmēriem. Visprecīzākie ultrasonogrāfijas dati ir tie, kas veikti līdz 12.grūtniecības nedēļai, kad visi bērni attīstās vienādi. Vēlākā laikā parasti ultrasonogrāfijas dati attiecībā uz bērna vecumu vairs nav tik precīzi, jo tad jau mazuļiem sāk parādīties ģenētiski noteiktās augšanas atšķirības - cits aug ātrāk, un ultrasonogrāfs viņam piedēvē lielāku vecumu, savukārt, cits pēc miesas būves ir sīkāks, un ultrasonogrāfa "acīs" izskatās jaunāks.