Dūla ir atbalsts

Ja kāds man jautā, kas ir dūla, es saku - dūla ir ATBALSTS. Tas ir atbalsts grūtniecības laikā, dzemdībās un laikā, kad mazulis ir piedzimis. Dūla ir informatīvs atbalsts, gaidot mazuli, emocionāls un fizisks atbalsts, laižot viņu pasaulē un praktisks atbalsts, kad māmiņa un bērns ir satikušies. Bet, ko es atbildu, ja kāds man jautā, kas ir atbalsts?

Atbildi pavisam nesen atradu kādās anonīmās dzejas rindās, kas lasāmas vecākās starptautiskās dūlu organizācijas DONA publiski pieejamos materiālos.

"KAS IR ATBALSTS?

Atbalsts ir beznosacījuma. Tā ir klausīšanās... nevis vērtējums vai savas pieredzes izklāstīšana.

Atbalstīt nenozīmē piedāvāt padomu... tas nozīmē piedāvāt kabatas lakatiņu, pieskārienu, apskāvienu... rūpes.

Mēs esam te, lai palīdzētu sievietei atklāt, ko viņa jūt...     nevis, lai izdarītu kaut ko, lai šīs jūtas viņā vairs nebūtu.Mēs esam te, lai palīdzētu sievietei apzināties viņas iespējas...     nevis, lai pateiktu, kura no iespējām viņai ir jāizvēlas.Mēs esam te, lai pārrunātu, kādi soļi sperami...     nevis, lai spertu šos soļus sievietes vietā.Mēs esam te, lai palīdzētu sievietei atklāt viņas pašas spēku...      nevis, lai glābtu vai atstātu viņu tikpat bezpalīdzīgu kā līdz šim.Mēs esam te, lai palīdzētu sievietei atklāt, kā viņa pati sev var palīdzēt...      nevis, lai uzņemtos atbildību viņas vietā.Mēs esam te, lai palīdzētu sievietei iemācīties izvēlēties...      nevis, lai grūtās izvēles padarītu nevajadzīgas."

/Anonīms/

Novēlu, lai mums, Latvijas sievietēm, veicas - sniedzot atbalstu un saņemot to.

 Dūla Linda Vītuma

Draugiem.lvExpanded

Dzemdību atbalsts:

•     fizisks, emocionāls un informatīvs atbalsts grūtniecības laikā un dzemdībās;

•     palīdzība domāt pozitīvi, sagatavoties dzemdībām un izstrādāt dzemdību plānu, grūtniecības/dzemdību dienasgrāmatu;

•     palīdzība dzimšanas pieredzē vecākiem, zīdaiņiem un primārās aprūpes sniedzējiem;

•     vingrojumu un ērtāko pozu ierādīšana grūtniecības laikā un dzemdībās;

•     dzemdību sāpju mazināšanas paņēmieni bez medikamentozas iejaukšanās - elpošana,  pozas, masāžas, manuālās terapijas paņēmieni, homeopātija, aromterapija, īstajā brīdi pateikts labs atbalsta vārds;

•     medicīnisko procesu un intervences (iejaukšanās) iemeslu izskaidrošana;

•     klātbūtne visu dzemdību laiku un vismaz 2 stundas pēc tām vai tik ilgi, cik vajadzīgs.

Pēcdzemdību atbalsts:

•  fizisks, emocionāls un informatīvs atbalsts pēcdzemdību laikā dažādos jautājumos un jo īpaši atbalsts zīdīšanas jautājumos;

•    pēcdzemdību aprūpes sniegšana mātei, bērnam un ģimenei mājās pirmajā nedēļā pēc dzemdībām un vairākus mēnešus pēc tām līdz pat bērna gada vecumam;

•     jauno vecāku apmācība aprūpēt zīdaini;

•     palīdzība mātes partnerim iesaistīties bērna auklēšanā un audzināšanā;

•     palīdzība arī tādās jomās kā mājas sagatavošana bērniņa ienākšanai tajā, maltītes pagatavošana, veikala apmeklējums, jaundzimušā brāļu vai māsu pieskatīšana, kāda cita īpaša uzdevuma veikšana.

Atlīdzība:

Dūla ar māmiņu individuāli vienojas par tikšanos biežumu, ilgumu, samaksu un to, kāds atbalsts konkrētajai sievietei nepieciešams. Pirmsdzemdību un pēcdzemdību tikšanos garums var būt ļoti atšķirīgs - no stundas līdz pat vairākām stundām (tas ir atkarīgs no risināmajiem jautājumiem, vienošanās).

Tā kā māmiņām mēdz būt steidzami jautājumi, būtiskiem jautājumiem dūla var būt pieejama arī telefoniski 24 stundas diennaktī. Darba apjoma dēļ, ko dūla velta vienai sievietei, pakalpojumus vienlaicīgi dūla sniedz nelielam cilvēku skaitam.

Dūlas strādā neatkarīgi, un pakalpojumu cenas atšķiras.

Vidēji tie ir 14-30 eiro par pirmsdzemdību vai pēcdzemdību vizīti un 140-300 eiro par atbalstu dzemdībās.

Ir dūlas, kuras nosaka vienotu kopējā pakalpojuma cenu - noteikts skaits pirmsdzemdību un pēcdzemdību vizīšu un atbalsts dzemdībās. Ir gadījumi, kad dūla par saviem pakalpojumiem neprasa samaksu vai arī piešķir atlaidi. Raksti uz dulas@dulas.lv, un mēs atradīsim abpusēji visizdevīgāko variantu!

Pirkumu grozs