Atbildes uz jautājumiem par mazuļa plānošanu
Nepalieku stāvoklī dzīvesvietas maiņas dēļ?
Jautājums: Labdien! Man jau ir viens bērniņš no pirmās laulības, bet šķīrāmies. Tagad draudzējos ar citu jau 6 gadus un vēlos otru bērniņu, bet mums nesanāk jau gadu! Vai tas nevarētu būt saistīts ar pārcelšanos uz citu valsti?
Atbild dūla Linda Vītuma:
Izklausās, ka šajā laikā esat piedzīvojusi daudz pārmaiņu. Pārmaiņas mēdz radīt lielu slodzi un spriedzi gan fiziski, gan emocionāli. Tas var ietekmēt bērniņa ieņemšanu (sākot ar to, ka ir mazāk laika un spēka mīlēties, beidzot ar stresu, kura rezultātā organismā kaut kas nostrādā citādāk tīri hormonālā līmenī). Ja esat jau iejutusies (fiziski neesat pārgurusi un emocionāli esat mierīga), regulāri mīlējaties un vēl pēc kāda laika nepaliekat stāvoklī - dodieties gan pie kāda speciālista uz konsultāciju. Lai Jums izdodas!
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
Nevaru palikt stāvoklī
Jautājums: Labdien! Ar draugu ļoti gribam bērniņu, bet nevaru nekādi palikt stāvokli. Esmu satraukusies.
Atbild dūla Linda Vītuma:
Ņemot vērā to, cik daudz dažādi faktori ietekmē bērniņa ieņemšanu, tas var aizņemt vairāk laika, nekā sākumā cerēts. Grūtniecības iestāšanās vairumā gadījumu notiek 3-6-9 mēnešu laikā. Ārsti mēdz ieteikt "nesteidzināt" mazuli un nesatraukt sevi līdz pat 12 mēnešiem. Ja 12 mēnešu laikā nav izdevies palikt stāvoklī, ir vērts doties pie ārsta un veikt kādus papildus izmeklējumus jums un jūsu partnerim. Ticu, ka jums šobrīd ir gaidu un cerību pilns laiks, un ieteikums "par to nedomāt un nesatraukties" ir tukšas skaņas. Es jums iesaku domāt par to un satraukties, ļaut sev raudāt un stāstīt uz mākoņa malas sēdošajam bērniņam, cik ļoti jūs viņu gaidāt. Un dot sev, savam partnerim un mazulim 12 mēnešus laika. Novēlu jums pacietību un veiksmi šajā ceļojumā!
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
Par ko padomāt, plānojot bērniņu
Jautājums: Kādi pasākumi būtu jāveic vēl tikai plānojot bērniņu? Saprotu, ka pa ļaunu nenāktu atrādīties ārstam, lai izslēgtu kādas saslimšanas, bet kas vēl? Vai jāuzņem kādi papildu vitamīni, minerālvielas, kādi, un cik ilgi, lai tie atstātu pozitīvu efektu?
Atbild dūla Linda Rozenbaha:
Pie ārsta tiešām var aiziet. Turklāt pie ārsta, kurš iedziļinās un velta laiku garākai sarunai, lai tie nebūtu izmeklējumi ķeksīša pēc. Var doties arī pie zinošas vecmātes - vecmātes atbild ne tikai par bērniņa saņemšanu. Savukārt auglības atpazīšanas speciālisti ir dziļi zinoši par veiksmīgu un harmonisku mazuļa ieņemšanu. Ja piemirsies, ar ko slimots bērnībā, plānojot vizīti pie mediķa, var ieskatīties bērnības dienu medicīniskajā kartītē, tāpat var apklaušināt tuvākos ģimenes locekļus, radus, lai būtu skaidra arī ģimenes slimības-veselības aina.
Labi, ja pārzini un redzi sakarības savā mēnešreižu ciklā - cik tie gari, regulāri, vai ir kādas asiņošanas īpatnības, piemēram, uz beigām ilgstoši smērējumi, tāpat pievērs uzmanību, kas ar tevi emocionāli notiek mēnešreižu laikā u. tml.
Ja tas jau nav izdarīts, ir vērts pāriet uz sabalansētu ēdienkarti - vitamīniem un minerālvielām kopumā ir pozitīvs iespaids uz grūtniecību, te būtu daudz, ko rakstīt. Jau sākot ar apaugļošanos, kad, piemēram, veselīga dzemdes sieniņa jeb endometrijs, veidojas arī no veselīga uztura. Būtu vērts kādu nedēļu pierakstīt to, ko ēd - īpaši nepiedomājot pie veselīguma, bet ēdot kā parasti - tad arī varēsi ieraudzīt patiesu ainu. Un šo ainu vari vai nu pati vai kopā ar ārstu vai vecmāti paanalizēt - par ko sevi var uzteikt un ko varbūt uzlabot.
Par vitamīnu uzņemšanu papildus - vislabāk vitamīni un minerālvielas parasti uzsūcas no ēdiena. Kopā ar zinošu mediķi pēc dažādām pazīmēm (piemēram, plaisājoši lūpu kaktiņi, krampji kājās u. tml.) un kādām analīzēm, ja nepieciešams, var secināt, vai kāda viela trūkst, un tad to var vai nu mērķtiecīgāk uzņemt ar uzturu vai arī ar uztura bagātinātājiem, vai - ja nepieciešams - vitamīniem, medikamentiem. Nebūt visām sievietēm pēc kārtas būtu jālieto grūtnieču vitamīnus pirms bērniņa ieņemšanas - jāskatās individuālā situācija, varbūt ar uzturu jau tiek uzņemts pietiekami. Vitamīna folijskābes pietiekama uzņemšana pirms grūtniecības (kādus 3 mēnešus+grūtniecības pirmajā trimestrī) gan ir sevi pierādījusi pētījumos kā faktors, kas samazina iespējamību rasties dažādiem iedzimtiem defektiem mazulim.
Bērniņš mūsos izveidojas ne tikai kā fizisks aizmetnis, kas izaug un nobriest par dzīvotspējīgu cilvēku. Tu vari padomāt un gatavoties mazuļa atnākšanai arī psiholoģiski un garīgi. Vari rast sevī gaišas domas un aicināt pie sevis dvēselīti, kura vajadzīga tieši tev un tavai ģimenei un tu - vajadzīga viņai. Vari veidot ap sevi un sevī mīlestības pilnu telpu... Vari padomāt, kāpēc es vēlos bērnu, ko es viņam varu dot, ko es vēl gribētu mainīt sevī līdz tam un ar ko es jau varu dalīties?
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv