Atbildes uz jautājumiem par bērniņa plānošanu
18. februāris, 2016 pl. 15:22,
Nav komentāru
Atbildes uz biežākajiem jautājumiem saistībā ar bērniņa plānošanu.
- Nepalieku stāvoklī dzīvesvietas maiņas dēļ?
-
Jautājums: Labdien! Man jau ir viens bērniņš no pirmās laulības, bet šķīrāmies. Tagad draudzējos ar citu jau 6 gadus un vēlos otru bērniņu, bet mums nesanāk jau gadu! Vai tas nevarētu būt saistīts ar pārcelšanos uz citu valsti?
Atbild dūla Linda Vītuma:
zklausās, ka šajā laikā esat piedzīvojusi daudz pārmaiņu. Pārmaiņas mēdz radīt lielu slodzi un spriedzi gan fiziski, gan emocionāli. Tas var ietekmēt bērniņa ieņemšanu (sākot ar to, ka ir mazāk laika un spēka mīlēties, beidzot ar stresu, kura rezultātā organismā kaut kas nostrādā citādāk tīri hormonālā līmenī). Ja esat jau iejutusies (fiziski neesat pārgurusi un emocionāli esat mierīga), regulāri mīlējaties un vēl pēc kāda laika nepaliekat stāvoklī - dodieties gan pie kāda speciālista uz konsultāciju. Lai Jums izdodas!
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Gribu bērniņu
-
Jautājums: Mēs ar manu vīru vēlamies bērniņu. Man 16 gadu vecumā atklāja POSindromu, drīz man būs 24. Līdz 19 gadu vecumam es lietoju Diana 35. Diemžēl naudiņas nebija tik daudz, lai turpinātu tās dzert. Mans ginekologs teica, ka man ir 5% iespējamība palikt stāvoklī. Pēdējās mēnešreizes man bija februārī, bet maijā uztaisīju testu. Bijām laimīgi, ka pozitīvs. Aizgāju pie ārsta Īrijā, viņi teica, ka izsauks mani pēc mēnešiem, diemžēl nesagaidīju. Jūlijā notika nenotikušais aborts. Joprojām pārdzīvoju. Diemžēl neatrodos Latvijā. Vai man tagad ir jāiet pie ārstiem un jāpārbaudās? Jo ļoti vēlamies mazulīti. Godīgi sakot, Latvijā ārsti man labāk patīk. Īrijā, ja esi stāvoklī, tevi pieņem tikai pēc 3-4 mēnešiem. A ja nu es atkal palieku stāvoklī un atkal viņu zaudēju? Lūdzu, dodiet kādu padomu.
Atbild dūla Linda Vītuma:
Tā tiešām mēdz notikt, ka pirmajās 12 grūtniecības nedēļās mazulis aiziet. Iespējams, tas nebūs liels mierinājums, bet tā tas notiek dabā un tā tas notiek arī daudzām sievietēm. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc vecmātes un ārsti mēdz nogaidīt ar aprūpes uzsākšanu, un aicina sievieti pieteikties vizītei, kad grūtniecība tuvojas 12. grūtniecības nedēļai. Ņemot vērā Jūsu aprakstīto, ieteiktu Jums tomēr atrast kādu rūpīgu un ieinteresētu ārstu, ar ko kopā pārrunāt gan iepriekš notikušo, gan kopā saplānot, kāda varētu būt rīcība, lai Jums izdotos ieņemt un veiksmīgi iznēsāt mazuli. Lai Jums veicas!
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Nevaru palikt stāvoklī pēc ārpusdzemdes grūtniecības
-
Jautājums: Man ir 32.gadi,bet bērniņu nav. Man bija 20 gadi, kad paliku stāvoklī. To pat nezināju, kad mani aizveda uz slimnīcu un izrādījās, ka ir ārpus dzemdes grūtniecība olvadā bijusi un cistas bijušas. Bet tagad šo visu laiku tā arī nevaru tikt pie bērniņa. Man par ar vīru nācās šķirties. Tagad trīs gadus dzīvoju kopā ar draugu, un arī nekā. Tādas naudas arī nav, lai ietu pie kādiem labiem speciālistiem, vai lai veiktu mākslīgo apaugļošanu. Lūdzu, iesakiet, ko man iesākt un kur griezties pēc palīdzības.
Atbild dūla Linda Vītuma:
Izklausās, ka ceļā pie bērniņa Jums jau ir bijis daudz pārdzīvojumu. Tā tiešām reizēm notiek, ka šis ceļš nav nedz viegls, nedz ātrs. Lasot Jūsu aprakstīto pieredzi, tomēr nākas rakstīt, ka konsultācija ar ārstu un papildus izmeklējumi varētu būt darbi, kas jāveic, lai soli pa solītim risinātu jautājumus, kas kavē veiksmīgas grūtniecības iestāšanos. Tomēr ir vērts paturēt prātā, ka bērniņa ieņemšana vienmēr ir un paliek nevienam neizzināms brīnums, un ticība šim brīnumam reizēm palīdz tam piepildīties. Lai Jums izdodas! P.S. Izlasiet arī šo rakstiņu: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/14142/mazulis-aizvien-nav-pieteicies-kapec/
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Nevaru palikt stāvoklī
-
Jautājums: Labdien! Ar draugu ļoti gribam bērniņu, bet nevaru nekādi palikt stāvokli. Esmu satraukusies.
Atbild dūla Linda Vītuma:
Ņemot vērā to, cik daudz dažādi faktori ietekmē bērniņa ieņemšanu, tas var aizņemt vairāk laika, nekā sākumā cerēts. Grūtniecības iestāšanās vairumā gadījumu notiek 3-6-9 mēnešu laikā. Ārsti mēdz ieteikt "nesteidzināt" mazuli un nesatraukt sevi līdz pat 12 mēnešiem. Ja 12 mēnešu laikā nav izdevies palikt stāvoklī, ir vērts doties pie ārsta un veikt kādus papildus izmeklējumus jums un jūsu partnerim. Ticu, ka jums šobrīd ir gaidu un cerību pilns laiks, un ieteikums "par to nedomāt un nesatraukties" ir tukšas skaņas. Es jums iesaku domāt par to un satraukties, ļaut sev raudāt un stāstīt uz mākoņa malas sēdošajam bērniņam, cik ļoti jūs viņu gaidāt. Un dot sev, savam partnerim un mazulim 12 mēnešus laika. Novēlu jums pacietību un veiksmi šajā ceļojumā! Izlasi arī šo mammam.lv/tetiem.lv rakstu: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/14142/mazulis-aizvien-nav-pieteicies-kapec/
Atbilde publicēta portālā www.mammam.lv
- Plānojot bērniņu
-
Jautājums: Kādi pasākumi būtu jāveic vēl tikai plānojot bērniņu? Saprotu, ka pa ļaunu nenāktu atrādīties ārstam, lai izslēgtu kādas saslimšanas, bet kas vēl? Vai jāuzņem kādi papildu vitamīni, minerālvielas, kādi, un cik ilgi, lai tie atstātu pozitīvu efektu?
Atbild dūla Linda Rozenbaha:
Pie ārsta tiešām var aiziet. Turklāt pie ārsta, kurš iedziļinās un velta laiku garākai sarunai, lai tie nebūtu izmeklējumi ķeksīša pēc. Var doties arī pie zinošas vecmātes - vecmātes atbild ne tikai par bērniņa saņemšanu. Savukārt auglības atpazīšanas speciālisti ir dziļi zinoši par veiksmīgu un harmonisku mazuļa ieņemšanu. Ja piemirsies, ar ko slimots bērnībā, plānojot vizīti pie mediķa, var ieskatīties bērnības dienu medicīniskajā kartītē, tāpat var apklaušināt tuvākos ģimenes locekļus, radus, lai būtu skaidra arī ģimenes slimības-veselības aina. Labi, ja pārzini un redzi sakarības savā mēnešreižu ciklā - cik tie gari, regulāri, vai ir kādas asiņošanas īpatnības, piemēram, uz beigām ilgstoši smērējumi, tāpat pievērs uzmanību, kas ar tevi emocionāli notiek mēnešreižu laikā u. tml. Ja tas jau nav izdarīts, ir vērts pāriet uz sabalansētu ēdienkarti - vitamīniem un minerālvielām kopumā ir pozitīvs iespaids uz grūtniecību, te būtu daudz, ko rakstīt. Jau sākot ar apaugļošanos, kad, piemēram, veselīga dzemdes sieniņa jeb endometrijs, veidojas arī no veselīga uztura. Būtu vērts kādu nedēļu pierakstīt to, ko ēd - īpaši nepiedomājot pie veselīguma, bet ēdot kā parasti - tad arī varēsi ieraudzīt patiesu ainu. Un šo ainu vari vai nu pati vai kopā ar ārstu vai vecmāti paanalizēt - par ko sevi var uzteikt un ko varbūt uzlabot. Par vitamīnu uzņemšanu papildus - vislabāk vitamīni un minerālvielas parasti uzsūcas no ēdiena. Kopā ar zinošu mediķi pēc dažādām pazīmēm (piemēram, plaisājoši lūpu kaktiņi, krampji kājās u. tml.) un kādām analīzēm, ja nepieciešams, var secināt, vai kāda viela trūkst, un tad to var vai nu mērķtiecīgāk uzņemt ar uzturu vai arī ar uztura bagātinātājiem, vai - ja nepieciešams - vitamīniem, medikamentiem. Nebūt visām sievietēm pēc kārtas būtu jālieto grūtnieču vitamīnus pirms bērniņa ieņemšanas - jāskatās individuālā situācija, varbūt ar uzturu jau tiek uzņemts pietiekami. Vitamīna folijskābes pietiekama uzņemšana pirms grūtniecības (kādus 3 mēnešus+grūtniecības pirmajā trimestrī) gan ir sevi pierādījusi pētījumos kā faktors, kas samazina iespējamību rasties dažādiem iedzimtiem defektiem mazulim. Tomēr arī folijskābe nav nekas mistisks, tikai tabletēs atrodams, viens no variantiem ir to uzņemt ar uzturu. Iekopēšu no Pārtikas centra mājaslapas rādītājus, cik kuros produktos mēs varam atrast folijskābi. Mazuļa plānošanas laikā caurmērā kā dienas devu iesaka 400-500 mg dienā.
Bagātākie dabiskie folijskābes avoti, mg/ 100g produkta:
liellopu aknas 592
sojas pupas 240
kviešu klijas 195
virziņkāposti 187
zemesrieksti 169
zirņi 159
pētersīļi 149
spināti 145
ziedkāposti 125
brokoļi 111
galviņkāposti 31
Tabulā doti folijskābes daudzumi termiski neapstrādātos uzturproduktos. Ja ēdienu gatavo vārot un cepot, vidēji zūd 45% folijskābes. Atkārtoti ēdienu uzsildot, pārlejot no viena trauka otrā un atstājot to gaismā, zūd līdz 100%folijskābes. Iekopēts no Pārtikas centra mājaslapas http://www.partikasdb.lv/veseliga-uztura-forums/partika-un-veseliba/ar-uzturu-saistitas-saslimsanas/folijskabes-deficita-anemija/ Jāpiebilst, ka dzīvnieku aknās gan ir daudz folijskābes, tomēr aknas būtībā ir ķermeņa atriktumvietne, tāpēc tās tomēr neieteiktu. Kā jau augstāk minēts, vislabāk dārzeņus ēst svaigus, tvaicētus vai sautētus, citādi tajos vairs nebūs tik daudz vērtīgo vielu. Ar divām lielām zaļo lapu dārzeņu porcijām, varbūt vēl garšai pieliekot, piemēram, zemesriekstus, dienai pietiktu. Kad mazulis jau pieteicies, nevajadzētu aizrauties ar pētersīļiem, kuri arī ir šajā "labajā sarakstā". Kad nāks pavasaris, varam lietot jaunās nātrītes, pieneņu lapas - arī tās ir bagātas ar folijskābi. Folijskābei uzsūkties palīdz C vitamīns (uzdzeram skābu sulu vai ēdam produktus kopā ar C vitamīniem bagātiem dārzeņiem, augļiem). Folijskābe samazina aminoskābes homocisteīna ražošanu, tādējādi samazinot iespēju bērniņam iegūt iedzimtus defektus. Un šo labo darbu folijskābe veic kopā ar vitamīniem B 12 un B 6. B 12 var uzņemt, piemēram, ar dārzeņiem, augļiem, riekstiem, sēklām, veseliem graudiem, gaļu u. c. B 6 ir valriekstos, pilngraudu produktos, brūnajos rīsos, arī sojas pienā u. c. Bērniņš mūsos izveidojas ne tikai kā fizisks aizmetnis, kas izaug un nobriest par dzīvotspējīgu cilvēku. Tu vari padomāt un gatavoties mazuļa atnākšanai arī psiholoģiski un garīgi. Vari rast sevī gaišas domas un aicināt pie sevis dvēselīti, kura vajadzīga tieši tev un tavai ģimenei un tu - vajadzīga viņai. Vari veidot ap sevi un sevī mīlestības pilnu telpu... Vari padomāt, kāpēc es vēlos bērnu, ko es viņam varu dot, ko es vēl gribētu mainīt sevī līdz tam un ar ko es jau varu dalīties?
Atbilde publicēta portālā www.calis.lv
Droši uzdod arī savus jautājumus, laipni atbildēsim.